میلگرد آهن
میلگرد آهن

میلگرد آهن

میلگردها و به خصوص میلگرد آهن به صورت گسترده در انواع ساخت و ساز ها استفاده می شود، میلگردها انواع مختلفی دارند و با توجه به طراحی بنا و حجم بتن استفاده شده هر یک نقش مشخصی را ایفا می کند اما به طور کلی می توان گفت هدف همه ی میلگردهای ساده و میلگرد آهن خنثی کردن اثر کششی وارده بر بتن سازه می باشد تا بدین وسیله از ریزش بتن جلوگیری نموده و استحکام ساختمان را تضمین نماید. در ادامه به معرفی میلگرد آهن و ویژگی های آن می پردازیم.

میلگرد آهن چیست؟

همانطور که میدانید تقریبا در اکثر ساختمان ها به طور گسترده ی از بتن استفاده می شود، چرا که مقاومت بسیار خوبی در مقابل فشار داشته و از طرفی به دسترسی و تولید آن آسان است اما مهم ترین مشکل آن به نیروهای کششی بر می گردد و به دلیل ضعف مقاومت بتن در مقابل نیروهای کششی نیازمند مکملی برای آن هستیم که بتواند این ضعف را پوشش دهد و این همان جایی است که میلگرد اهمیت خود را نشان می دهد و با محافظت بتن از نیروهای کششی، سبب افزایش استحکام و ایمنی بنا در مقابل نیروهای کششی و چرخشی مثل زلزله می شود، میلگردها انواع مختلفی دارند که به صورت عام به میلگردهایی که دارای آج یا برآمدگی در سطح خود هستند میلگرد آهن می گویند.

انواع میلگرد آهن

همانطور که گفته شد میلگردهای آهنی با توجه به کاربرد مورد نظر دسته بندی های مختلفی دارند که در ایران دسته بندی زیر مرسوم است.

میلگرد نرم بدون آچ A1: میلگرد نرم بدون آج با نام اختصاری A1 که به دلیل قابلیت تغییر شکل نسبی در زمان گسیختگی آن با نام میلگرد نرم نیز شناخته می شود عمدتا در آهنگری و سازه هایی که نیازمند جوشکاری بر روی میلگرد ها هستند استفاده می شود، میزان تنش این نوع میلگرد 2300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

میلگرد نیمه سخت با آج ساده A2: این نوع از میلگرد با نام اختصاری A2 دارای تنش 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و عمدتا در عملیاتی مانند خاموت زنی استفاده می شود، بر خلاف میلگرد های نوع A1، جوشکاری بر روی این نوع از میلگردهای آهنی توصیه نمی شود با این حال در شرایط مورد نیاز می توان با رعایت اصول جوشکاری، این عملیات را روی این نوع از میلگرد آهنی انجام داد.

میلگرد سخت با آج پیچیده A3 : میلگرد نوع A3 از تنش 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و طراحی آج جناقی بهره برده و برای مصارفی همچون عملیات سیویل استفاده می شود، از طرفی این نوع میلگرد را نمی توان به راحتی تغییر شکل داد و عملیات جوشکاری بر روی این خانواده از میلگرد آهنی میسر نمی باشد.

میلگرد سخت با آج پیچیده A4 : میلگردهای این خانواده نیز همانند خانواده A3 از طراحی آج پیچیده بهره می برند با این تفاوت که شکل آج در این نوع از میلگرد آهن به صورت دوکی شکل می باشد و در اکثر سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

با ما مشاوره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
گفتگو آنلاین
ارسال در واتساپ
×
×

سبد خرید