رابیتس چیست
رابیتس چیست

رابیتس چیست

در این مقاله قصد داریم در مورد رابیتس و اصلا رابیتس چیست صحبت کنیم، پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما باشید.

در ساختمان سازی برای گچ کاری، ساخت نما، دکوراسیون و ایجاد سقف های کاذب از مصالحی به نام رابیتس استفاده می شود ، رابیتس ها انواع مختلفی دارند که عمده آن ها از پرس و تغییر شکل ورق های گالوانیزه تولید می شوند، و با فراهم سازی بستر مناسب برای اعمالی مانند گچ کاری و فضای مناسب برای اتصال سیم ها سبب پیشبرد سریع تر کارها، دسترسی راحت تر و افزایش ایمنی می شوند، در ادامه به معرفی کامل رابیتس و کاربردهای آن می پردازیم.

رابیتس چیست

رابیتس نوعی ورقه گالوانیزه مشبک می باشد که انواع مختلفی داشته و با توجه به کاربرد مورد نظر از اشکال، جنس، طراحی و تعداد ستون های متفاوتی بهره می برند، به دلیل گالوانیزه بودن ورق های استفاده شده در رابیتس، این مصالح مقاومت مناسبی در برابر استهلاک، خوردگی و زنگ زدگی دارند.

رابیتس ها با توجه به مکان و کاربرد مورد استفاده طراحی و جنس مختص به خود را دارند و نمی توان از آن ها برای سایر اهداف در ساختمان سازی استفاده نمود، به عنوان مثال رابیتس های مناسب اسپری، بسیار نازک بوده و در مقابل آب و زنگ زدگی مقاوم نیستند و از آن ها برای گچ کاری استفاده می شود در طرف مقابل، رابیتس های تقویت آجر، وزن و مقاومت زیادی داشته و برای عملیاتی ساخت جاده و اسلب های بتنی استفاده می شوند، بنابراین برای استفاده از رابیتس، شناخت محصولات رابیتس و تفاوت های آن امری ضروریست.

کاربرد های رابیتس

رابیتس ها یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی به حساب می آیند که از راه سازی تا ساخت نما از آنها استفاده می شود.

از پراستفاده ترین کاربردهای رابیتس می توان به استفاده در ساخت سقف های کاذب و برای نگهداری گچ و ملات در سنگ کاری ها اشاره کرد به صورتی که ابتدا رابیتس به میلگرد متصل شده و سپس عملیات گچ کاری و ساخت نما بر روی آن انجام می شود.

کاربرد دیگر رابیتس ها در سازه هایی است که نیازمند مقاومت در مقابل نفوذ آب هستند، برای این منظور از رابیتس های پشت کاغذی یا هر نوع ماده مقاوم در مقابل آب استفاده می شود.

این نوع رابیتس ها مقاومت بسیار بالایی به ویژه در مقابل بخار آب دارند و از آن ها می توان در کانال های سیستم سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود.

مزایا و معایب رابیتس

مزایا:

  • رابیتس ها نسبت به ورقه های فلزی مرسوم کشش و انقباض بیشتری را تحمل می کنند.
  • رابیتس به دلیل قابلیت پخش فشار وارده به آن از مقاومت بیشتری نسبت به ورقه های فلزی عادی برخوردار هستند.
  • سرعت نصب رابیتس به دلیل وزن مناسب، مطلوب ارزیابی می شود.
  • رابیتس ها برای هر نوع کاربردی در دسترس بوده و تنوع بسیار بالایی دارند.
  • سادگی کارکردن با رابیتس سبب شده تا نیروی متخصص آن به راحتی در دسترس باشد.

معایب:

  • به دلیل فلزی بودن این نوع از مصالح، وزن زیادی دارند و در صورت انتخاب اشتباه می تواند سبب خراب شدن عملیاتی مثل ساخت نما شود.
  • نیازمند مقادیر زیادی از ملات و گچ هستند.
  • برای استفاده از رابیتس ها باید محدودیت های آب و هوایی را در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
گفتگو آنلاین
ارسال در واتساپ
×
×

سبد خرید